آشنایی با نکات مهم طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی هال یا نشیمن

آشنایی با نکات مهم طراحی و دیزاین دکوراسیون داخلی هال یا نشیمن

هال یا نشیمن را با عناوین دیگری مانند Tvroom ،Livingroom، Familyroom یا Mediaroom می‌شناسیم. تمامی عناوین فوق، هر یک با اندکی تغییرات نسبت به سایرین، در حقیقت همان نشیمن است. مهمانی در هال و نشیمن انجام می‌شود، اعضای خانواده عمدتا در نشیمن در کنار یکدیگر هستند و غیر از زمان خواب، تقریبا بیشتر زمان بیداری افراد در این بخش از خانه سپری می‌شود.
داشتن یک نشیمن دنج، کاربردی و متناسب با سلیقه شخصی، نتیجه یک طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی موفقیت آمیز می‌تواند باشد.

نکات مهم در طراحی هال خانه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون هال خانه

در طراحی هال خانه توجه به نکات زیر دارای اهمیت ویژه است:

 • نور را جدی بگیرید.
 • رنگ را با مطالعه و بررسی کامل انتخاب کنید.
 • چیدمان وسایل را متنوع در نظر بگیرید.
 • مبلمان مناسب برای کاربر و متناسب با فضا باشد.
 • تلویزیون آری یا خیر؟
 • المان های دکوراتیو روح فضا هستند.

حتما بخوانید:  سبک دکوراسیون نئوکلاسیک 

عوامل موثر در دکوراسیون داخلی نشیمن

عوامل موثر در دکوراسیون داخلی نشیمن

 1. نور
 2. رنگ
 3. چیدمان
 4. مبلمان
 5. تلویزیون
 6. المان های دکوراتیو

استفاده از نور در طراحی دکوراسیون داخلی

نور

حتی زمانی که نور کافی در طول روز برای تأمین روشنایی نشیمن در اختیار دارید، اطمینان از این که نور کافی و دلخواه شما در تمام روز و شب تأمین می‌شود، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در طراحی دکوراسیون داخلی، دانش نورپردازی و تناسب آن با کاربری فضا یکی از لازمه‌های تیم طراحی است. هوشمندسازی نورپردازی یکی از فواید بکارگیری تکنولوژی Smart home در ساختمان‌های مدرن امروزی است.

رنگ

تأثیر رنگ ها بر روان انسان امری کاملا بدیهی است. این تأثیر اگرچه از یک الگوی تقریبا مشخص در اکثر موارد پیروی می‌کند اما نوع شخصیت فرد نیز در نوع این اثر بسیار تأثیرگذار است. انتخاب نوع و طیف رنگ در دکوراسیون داخلی هر یک وابسته به عوامل متعددی هستند.
انواع رنگ های آکرلیک و روغنی و پلی اورتان در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما انتخاب نوع رنگ بستگی به کاربری فضا، رطوبت فضا، تابش UV آفتاب و دوام و ماندگاری مدنظر طراح دارد.
مهم‌ترین عامل در انتخاب طیف رنگی سلیقه کاربر است. یکی از تخصص‌های لازم برای یک طراح دکوراسیون داخلی، توانایی او در هماهنگ کردن اصول روانشناسی رنگ ها با انتخاب‌های کاربر است.
ترکیب رنگ های سرد و گرم، تیره و روشن، در فضا موجب ایجاد حس آرامش می‌شود. رنگ ها حتی می‌توانند در بزرگ‌تر و کوچک‌تر دیده شدن فضا و شلوغی و آرامش آن تأثیرگذار باشند.

در مقاله ی دیگری به طور کامل در مورد نقش رنگ ها در طراحی داخلی صحبت کرده ایم که میتوانید از آن بهره ببرید.

چیدمان

چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی نشیمن

چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی نشیمن براساس مشخصه‌های فضا، شامل، محل قرارگیری درها و پنجره‌ها، اندازه دیوارها، نورپردازی و دسترسی به پریزهای برق و آنتن انجام می‌شود.
اگر چیدمان را پیش از اجرای تأسیسات برقی مشخص کرده باشیم، بهتر می‌توانیم تنوع مدنظرمان را در آن اعمال کنیم.
تنوع در چیدمان، یک مزیت اساسی برای نشیمن ها محسوب می‌شود که با پیش‌بینی آن در مراحل ساخت و کارگزاری، تأسیسات مورد نیاز هر چیدمان بدست می‌آید.

مبلمان

انتخاب مبلمان نشیمن هر خانه‌ای بیش از هر عاملی، به سلیقه‌ی کاربر آن بستگی دارد. انواع مبلمان با طرح های مدرن و کلاسیک که هر یک در هزاران زیر شاخه طراحی و تولید می‌شوند، به طراح دکوراسیون داخلی، دامنه‌ی انتخاب وسیعی می‌دهد. مبلمان نشیمن باید، مناسب مشخصات فردی کاربر شامل، قد، وزن و نوع استفاده از آن باشد.
تناسب نوع مبلمان با ایده‌ی کلی طراحی باید به شکلی رعایت شود که در راستای کارایی و راحتی آن باشد. برای اجرای بهتر طراحی در مقاله ی دیگری 13 مورد از نکات طراحی داخلی را بررسی کرده ایم.

تلویزیون

نقش تلویزیون در دکوراسیون داخلی

در نشیمن های رسمی که محل پذیرایی از مهمان نیز هست، معمولا تلویزیون در نظر گرفته نمی‌شود، اما با پرکاربرد شدن طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن، تلویزیون جای خود را باز کرده است. تلویزیون و چیدمان اطراف آن، شامل میز و دکور، باید بر اساس ابعاد تلویزیون، مدل آن و هماهنگ با ایده‌ی کلی طراحی انتخاب شود. جانمایی تلویزیون به عوامل نورپردازی، نزدیکی به تأسیسات الکتریکی و ابعاد تلویزیون بستگی دارد.
طراحی تخت تلویزیون‌ها و امکان نصب آن‌ها بر روی دیوار، برجستگی اندکی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود به راحتی و با کم‌ترین اثر بر طراحی سایر بخش‌ها، جای مناسب تلویزیون را انتخاب کرد.

حتما بخوانید: طراحی دکوراسیون اداری و دفترکار

المان های دکوراتیو

نشیمن یا هال مهم‌ترین بخش از خانه به شمار می‌آید، بنابراین تمامی جزئیات حائز اهمیت ویژه‌ای خواهند شد. اشیاء مورد استفاده در نشیمن مانند ساعت، قاب عکس، مجسمه، تابلو نقاشی یا خطاطی و … جزئیاتی هستند که تعیین کننده‌ی روح اصلی فضا به شمار می‌روند. مدل و سبک المان های دکوراتیو، شخصیت مخصوص به خود را به نشیمن اضافه می‌کنند.
در واقع، تفاوت کاربران مختلف، تفاوت در این جزئیات را تعیین می‌کند. گوناگونی سلایق کاربران در دکوراسیون داخلی، به وضوح خود را در انتخاب اشیاء دکوراتیو نشان می‌دهد. اندازه، تعداد و نوع المان های دکوراتیو بخشی از فرآیند طراحی هستند که در مرحله‌ی نهایی مشخص می‌شوند.
هماهنگی کامل کف، دیوارها و سقف نشیمن ها، موجب ایجاد یک فضای گرم و مناسب برای کاربر خواهد شد تا در آرامش بتواند از آن در طولانی مدت بهره‌مند شود. طراحی نشیمن ها علاوه بر موارد ذکر شده، به خلاقیت و توانایی طراح نیز بستگی مستقیم دارد. از جمله پروژه های طراحی داخلی، دکوراسیون حمام های کوچک می باشد که در مقاله ی دیگری درباره ی آن صحبت کرده ایم.