طراحی و اجرای نما

معماری، دکوراسیون داخلی، طراحی نما و فضای باز (Land scape)، طراحی بام باغ (Roof garden) هر کدام دارای شرایط و ویژگی‌های خاص خود می‌باشد. در نظر گرفتن عوامل مختلف در طراحی هر یک از موارد فوق نیازمند توجه و آگاهی کامل از نیازمندی‌ها، محدودیت‌ها و اهمیت خاص هر پروژه بصورت منحصر به فرد می‌باشد. در طراحی نما که یکی از مهترین قسمت‌های هر ساختمانی محسوب می‌شود به موارد بسیار متنوعی از سوژه های قابل تامل بایستی توجه شود.

چرا نمای ساختمان اهمیت دارد؟

اهمیت نمای ساختمان به این دلیل است که امروزه از آن به عنوان نماد پروژه و یا حتی به عنوان نماد خود طراح یا سازنده استفاده می‌کنند بنابراین بدیهی است که در طراحی نما بایستی به همه عوامل به شکل بسیار ریزبینانه توجه شود.

دلیل انتخاب نمای ساختمان به عنوان نماد اثرات روانی آن بر افراد می‌باشد. طراحی هوشمندانه نمای ساختمان مدرن با هدف تاثیر بر عمق روانی مخاطب می‌تواند کلید اصلی موفقیت یک پروژه باشد. آنجایی که نمای ساختمان بازتابی از فضای داخلی آن است، حفظ هماهنگی با طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت است.

طراحی و اجرای نما توسط گروه بینا

طراحی و اجرای نما توسط گروه بینا

محدودیت های اجرای نما

در طراحی نما مانند طراحی داخلی بایستی به عوامل محدود کننده مختلف به صورت هماهنگ پرداخته شود با این تفاوت که در طراحی نما به دلایلی که به آن اشاره می‌کنیم، این عوامل گسترده‌تر و حساس‌تر هستند. برای یک طراح نما مواردی مانند سیمای شهری، هماهنگی فرهنگی – اقلیمی، دوام و ماندگاری در حداکثر تنش های محیطی و…  نیز در کنار سایر عوامل حائز اهمیت برای یک طراح داخلی بایستی مدنظر قرار بگیرد.

ضوابط شهرداری

در سال‌های اخیر کمیسیون‌های نمای شهرداری‌ها حساسیت ویژه‌ای در تایید طراحی نمای ساختمان ها به خرج می‌دهند و این حساسیت ها علاوه بر طرح شامل متریال های بکار رفته در نما نیز می‌شود.

هماهنگی نماها با فرهنگ و اقلیم

حفظ زیبایی کلی سیمای شهر و هماهنگی نماها با فرهنگ و اقلیم مناطق مختلف، بکارگیری متریال‌های با دوام و ماندگاری بالا، عدم استفاده از مصالحی که احتمال سقوط از ارتفاع آن‌ها می‌تواند خطر آفرین باشد و تناسب متریال استفاده شده در طرح با نوع کاربری ساختمان از جمله مواردی است که می‌توان به عنوان محدودیت های طراحی نما به آن‌ها توجه کرد.

تنش های محیطی

در طراحی و اجرای نما با توجه به اینکه متریال‌های بکار رفته در حداکثر تنش های محیطی شامل سرما، گرما، بارش، رطوبت، اشعه uv آفتاب، گرد و غبار و… قرار می‌گیرند توجه به کیفیت متریال‌های مورد استفاده نسبت به طراحی داخلی از حساسیت بالاتری برخوردار است، بنابراین استفاده از متریال‌های نوین بسیار پر ریسک‌تر خواهد بود.

سبک سازی ساختمان

طراحی نمای ساختمان در سبک سازی ساختمان نیز می‌تواند موثر باشد، بنابراین در صورتی که از ابتدای طراحی ساختمان به آن توجه شود می‌تواند در نهایت منجر به کاهش هزینه های کلی ساختمان شود. نمای ساختمان علی الخصوص در نماهای دو پوسته نقش اساسی در عایق صوتی، عایق حرارتی و تنظیم نور ساختمان ایفا می‌کند.

نورپردازی در نمای ساختمان مدرن

مبحث نورپردازی در نمای ساختمان مدرن نیز از جمله تخصص هایی است که در چند سال اخیر به صورت حرفه‌ای به آن پرداخته شده است و بسیار مورد توجه طراحان و کارفرمایان قرار دارد.

نگهداری و ترمیم نمای ساختمان

مقوله شستشو، نگهداری و ترمیم نمای ساختمان نیز اگر چه با سختی اما به عنوان یک نیاز اساسی به آن پرداخته می‌شود که با طراحی و انتخاب هوشمندانه متریال‌های مورد استفاده در نما می‌تواند به سهولت انجام گیرد.

انواع مصالح قابل استفاده در نمای ساختمان

نماهای چوبی

طراحی و اجرای نما توسط گروه بینا

طراحی و اجرای نما توسط گروه بینا

ترموووود یکی از متریال هایی است که در نماهای چوبی استفاده می‌شود و خوشبختانه در کشور ما هم مورد استقبال قرار گرفته و جایگاه خود را در نماهای ساختمانی بدست آورده است.

سنگ های طبیعی

از جمله سنگ‌های طبیعی که در نمای ساختمان بکار می‌رود می‌توان به سنگ‌های آهکی و آذرین اشاره کرد.

نماهای کامپوزیت

از ترکیب چند نوع ماده کامپوزیت حاصل می‌شود و مقاومت و استحکام بالایی دارد.

نماهای شیشه ای

استفاده از شیشه در نمای ساختمان امکان استفاده حداکثری از روشنایی را فراهم می‌کند.

نمای آجری

در نماهای آجری از آجر های رسی و شیلی استفاده می‌شود. این آجرها به دلیل این که ضریب انتقال حرارتی پایینی دارند از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کنند.

طراحی و اجرای نما بصورت حرفه‌ای ضمن بکارگیری متریال‌های با دوام بالا، حفظ هماهنگی با طرح معماری ساختمان، خلاقیت و در نهایت موجب ایجاد تمایز می‌گردد.

طراحی نمای ساختمان مدرن، طراحی و اجرای نما شامل نمای ساختمان مسکونی، طراحی نمای ساختمان اداری بصورت کاملا تخصصی و طبق ضوابط و استانداردهای شهرداری توسط گروه بینا انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02122365642 تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برخی از جدیدترین پروژه های طراحی نمای ساختمان مدرن که توسط گروه بینا اجرا شده است را می‌توانید مشاهده نمایید.


The last comment needs to be approved.
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *