نحوه نصب بتن اکسپوز ( معرفی روش های مختلف اجرای بتن اکسپوز )

اجرای بتن اکسپوز

اگر به دنبال متریالی هستید که نیازی به تعویض هر چند سال یکبار نداشته باشد، بتن اکسپوز یک گزینه جذاب و اصلی است، زیرا پتانسیل طراحی تقریبا نامحدودی دارد و دوام آن، طول عمر این متریال را تضمین می کند، اما بتن اکسپوز مانند همه متریال‌ها نیاز به مراقب‌هایی دارد تا بتوانید بیشترین بهره را از پروژه خود ببرید.

امروزه اجرای بتن اکسپوز اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که این نوع بتن در ارائه ظاهری مدرن و سطحی زیبا توانسته موفق باشد، اجرای آن نیاز به دقت و تخصص لازم دارد. نادرستی، نارسایی و عدم تخصص در اجرای بتن اکسپوز، باعث زشت و ناپسند جلوه دادن سطح آن می شود.

روش های اجرای بتن اکسپوز

اطلاع از روش‌های نصب و اجرای متریال‌های دکوراسیون داخلی از جمله بتن اکسپوز یکی از مهمترین عواملی است که در مرحله طراحی و خرید می‌تواند به طراح یا کارفرما کمک کند تا با آگاهی کامل دست به انتخاب بزنند.

در صورتی که در مرحله خرید بتن اکسپوز هستید حتما این قسمت می تواند در انتخاب روش نصب مناسب به شما کمک کند. در مرحله طراحی نیز اطلاع از روش‌های نصب، مزیت‌ها و محدودیت‌های هر یک می‌تواند در تهیه نقشه‌های فاز 2 و انتخاب متریال‌های مجاور بتن اکسپوز مفید باشد.

روش‌های نصب تایل بتن اکسپوز به دو دسته نصب خشک و نصب دوغابی تقسیم می‌شود.

1- نصب تایل بتن اکسپوز به روش دوغابی:

در این روش نصب بتن اکسپوز با دوغاب ماسه و سیمان انجام می‌شود. ابتدا با شکاف‌هایی که پشت تایل ایجاد می‌کنیم، از مفتول هایی که در پشت تایل تعبیه شده، اسکوپ را در تایل ایجاد کرده و پس از چیدن تعدادی در کنار هم، پشت آن را دوغاب می‌ریزیم. ضخامت دوغاب بایستی حداقل 3cm و حداکثر 5cm باشد.

دوغاب شامل ماسه، سیمان سیاه، سفید و چسب بتن و آب است. در این روش مقداری نم دوغاب از نمای تایل بیرون می‌زند و باعث دو رنگی در نمای تایل می‌شود در صورتی که بخواهید این دو رنگی را به حداقل برساند و نمای اکسپوز یکنواخت‌تر باشد بهتر است از سیمان سفید استفاده شود. این روش حتما نیاز به بندکشی دارد.

برای استفاده از این روش، زیرسازی کار می‌تواند آجر یا بلوک یا سفال و یا رابیتس خمیر مالی شده باشد.

2- نصب تایل بتن اکسپوز به روش نصب خشک:

در روش نصب بتن اکسپوز به صورت خشک شیوه‌های زیر پرکاربردتر هستند:

  1. نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و یراق آلات نصب (نبشی و پیچ)
  2. نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و پیچ کردن تایل به زیرسازی
  3. نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و چسب مگااستون
  4. نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از چسب BK2F

در ادامه هریک از این روش‌ها را مرور می‌کنیم.

1-2: نصب بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و یراق آلات نصب (نبشی و پیچ)

روش اجرای پنل بتن اکسپوز

در این روش از دو ردیف پروفیل فلزی عمودی و افقی استفاده می‌شود که پروفیل‌های عمودی بستگی به شاپ انجام شده با فاصله 80CM تا 120CM نصب می‌شوند و پروفیل‌های افقی براساس جاگذاری یراق پشت تایل بتن اکسپوز، روی پروفیل‌های عمودی نصب و جوش می‌شوند.

در این روش پشت تایل بتن اکسپوز در هنگام تولید یک پلیت 10*10 که روی آن یک مهره متصل شده است کار گذاشته می‌شود.

فاصله آکس به آکس قوطی‌های افقی باید با فاصله آکس به آکس مهره‌های پشت تایل بتن اکسپوز یکسان باشد. برای اتصال تایل بتن اکسپوز به قوطی‌های افقی از یک یراق نبشی و پیچ استفاده می‌شود که دارای یک شیار لوبیایی برای تنظیم اندازه است، نبشی از یک طرف توسط پیچ به مهره پشت بتن اکسپوز اتصال پیدا می‌کند و طرف دیگر آن روی قوطی افقی می‌نشیند و به قوطی جوش می‌شود.

این سیستم نصب بسیار دقیق و تمیز است و از محدودیت‌های آن می‌توان به جلو آمدگی حدود 15CM نمای تایل بتن اکسپوز نسبت به دیوار اصلی اشاره کرد.

2-2: نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و پیچ کردن تایل به زیرسازی

در این سیستم بهتر است از نوعی تایل‌ های بتن اکسپوز استفاده شود که حفره بولت در نمای آن‌ها کار گذاشته شده است، که ابتدا قوطی‌های عمودی در راستای حفره‌های بولت روی دیوار اصلی بوسیله رول بولت یا بیس پلیت و جوش متصل می‌شوند.

سپس تایل‌های بتن اکسپوز بوسیله چهار عدد پیچ سرمته و واشر به قوطی‌ها پیچ می‌شوند. این روش بسیار تمیز و دقیق و دارای سرعت اجرای بالایی است و در این نوع اجرا پیچ‌ها در نمای بتن اکسپوز مشخص است که در صورت عدم تمایل به دیده شدن پیچ‌ها روی کار می‌توان با ملات بندکشی مخصوص و نمای پیچ‌ها را روی کار محو کرد.

3-2: نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و چسب مگااستون

این روش درست مثل روش 2-2 می‌باشد و قوطی‌ها به همان صورت عمودی کشیده می‌شود که بسته به طول تایل بتن اکسپوز هر تایل بتن اکسپوز نیاز به 2 یا 3 قوطی عمودی دارد و ضمنا نیازی نیست که تایل بتن اکسپوز دارای حفره بولت باشد.

برای نصب تایل بتن اکسپوز در این روش پشت تایل بتن اکسپوز را شکاف‌هایی موربی به عمق حدود 1.5cm به شکل علامت # ایجاد می‌کنیم و چسب دو جزیی مگا استون را به خوبی مخلوط می‌کنیم و روی قسمت شکاف خورده در 5 یا 6 قسمت از تایل بتن اکسپوز با کاردک می‌مالیم.

سپس قسمتی از شاسی آهنی را که چسب قرار است روی آن قرار گیرد را ساب می‌زنیم و تایل را روی شاسی می‌چسبانیم. این سیستم را در دمای هوای سرد کمتر از 5 درجه نمی‌توان انجام داد.

4-2: نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از چسب BK2F

در این روش ضروری است قبل از اجرا، دیوار زیرکار به صورت تیشه ای یا زبر آماده شود، سپس دیوار را با یک لایه پرایمر پوشش می‌دهیم و 24 ساعت بعد از انجام این مراحل می‌توان نصب تایل ها را آغاز کرد.

در این نوع سیستم، ابتدا پشت تایل های بتن اکسپوز در 5 یا 6 نقطه شکاف هایی به شکل # با عمق 1 تا 5/1 سانتیمتر ایجاد می‌کنیم، سپس خمیر چسب کاشی را روی نقطه ها می‌مالیم و در انتها تایل ها را به دیوار می‌چسبانیم. پس از نصب، بندکشی انجام می‌شود. این روش نصب فقط در فضاهای داخلی قابل اجرا است

نکات تکمیلی در نصب بتن اکسپوز

از رایج ترین مشکلاتی که بتن معمولی با آن مواجه می شود، پوسته شدن بتن است اما بتن اکسپوز دارای مقاومت خوبی در برابر پوسته پوسته شدن می‌باشد، زیرا پیمانکاران هنگام نصب، لایه سطحی خمیر سیمان را جدا می‌کنند. در کنار اجرای سریع و آسان بتن اکسپوز باید به مشکلات آن نیز توجه شود، حتی اگر اجرا با تمام تکنیک ها و دقت لازم انجام شود، گاهی اوقات نیاز به تعمیر و تمیز کردن دارد.

استفاده از آب گریز، یک مرحله نگهداری مهم است. این یک راه عالی برای تازه نگه داشتن بتن است. آب‌ گریز کردن بتن اکسپوز، پاک کردن لکه ها را آسان تر می کند، دوام آن را تقویت می کند و همچنین به تمیز و تازه نگاه داشتن آن برای مدت طولانی کمک کند. آب گریز کردن به حفظ رنگ و درخشندگی سطح بتن شما کمک می کند و باعث می شود تمیزتر و زیباتر به نظر برسد.

متریال نصب

با توجه به روش نصب، متریال نصب مشخص می شود. لیست متریال نصب پس از مشخص شدن روش نصب بتن اکسپوز به صورت مکتوب در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. کارشناسان گروه بینا در مرحله تعیین روش نصب، مشاوره‌های لازم فنی و قیمتی در خصوص نصب و متریال را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند.

بدیهی است تمام ملاحظات فنی، ایمنی، اقتصادی و دوام و ماندگاری در کنار هم به یک راه حل مناسب ختم می‌شود.

می‌توانید برای دریافت مشاوره درباره بتن اکسپوز و یا دیگر خدمات گروه بینا از جمله بلوک های نمادار با کارشناسان ما در تماس باشید.

دستمزد نصب

روش نصب اصلی‌ترین عامل تعیین کننده قیمت نهایی نصب بتن اکسپوز است. علاوه بر روش نصب جزییات پروژه شامل برش کاری‌ها، برگشت‌ها و … بسیار حائز اهمیت هستند.

برای آن که بتوان بهترین نصب را با کمترین هزینه انجام داد مشاوره با تیم‌های فنی نصب و اجرا در مراحل قبل از اجرای بتن اکسپوز بسیار مثمر ثمر است. در مراحل قبل می‌توان با پیش بینی روش نصب مناسب حتی از برخی هزینه‌های دوباره کاری جلوگیری کرد.


متریال نصب

با توجه به روش نصب، متریال نصب مشخص می شود. لیست متریال نصب پس از مشخص شدن روش نصب بتن اکسپوز به صورت مکتوب در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. کارشناسان گروه بینا در مرحله تعیین روش نصب، مشاوره‌های لازم فنی و قیمتی در خصوص نصب و متریال را در اختیار کارفرما قرار می‌دهند. بدیهی است تمام ملاحظات فنی، ایمنی، اقتصادی و دوام و ماندگاری در کنار هم به یک راه حل مناسب ختم می‌شود.
می‌توانید برای دریافت مشاوره درباره بتن اکسپوز و یا دیگر خدمات گروه بینا از جمله بلوک های نمادار با کارشناسان ما در تماس باشید.

دستمزد نصب

روش نصب اصلی‌ترین عامل تعیین کننده قیمت نهایی نصب بتن اکسپوز است. علاوه بر روش نصب جزییات پروژه شامل برش کاری‌ها، برگشت‌ها و … بسیار حائز اهمیت هستند. برای آن که بتوان بهترین نصب را با کمترین هزینه انجام داد مشاوره با تیم‌های فنی نصب و اجرا در مراحل قبل از اجرای بتن اکسپوز بسیار مثمر ثمر است. در مراحل قبل می‌توان با پیش بینی روش نصب مناسب حتی از برخی هزینه‌های دوباره کاری جلوگیری کرد.