همه چیز در مورد طراحی مدرن داخلی! ( ایا طراحی مدرن همان سبک مد روز است؟ )

طراحی مدرن دکوراسیون

واژه مدرن در طراحی یکی از نامفهوم‌ترین اصطلاحات است که اغلب با طراحی های مد روز اشتباه گرفته می‌شود. طراحی مدرن بر پایه جنبشی که در اوایل قرن بیستم شکل گرفت بوجود آمده است.

سبک طراحی داخلی مدرن براساس استفاده از مواد طبیعی، رنگ‌های خنثی و حذف جزئیات غیرضروری برخلاف طراحی های به روز که از تعدادی رنگ استفاده می‌کند، بنا نهاده شده است.

ویژگی‌های طراحی مدرن ساختمان چیست؟

1- سادگی : پیرو طراحی دکوراسیون آلمانی و اسکاندیناوی، طراحی دکوراسیون داخلی مدرن ساده و بدون تزئینات زیاد است. کیفیت اصلی طراحی مدرن براساس کارایی تعریف می‌شود و طرح‌ها براساس کارایی به کار می‌روند.

2- مواد طبیعی و رنگ های خنثی : طراحی دکوراسیون مدرن شامل متریال های طبیعی و رنگ های خنثی است. از بافت طبیعی چوب، فلز و مواد به شکل طبیعی آن و یک رنگ در این مدل طراحی استفاده می‌شود. 

طراحی دکوراسیون داخلی سفید

طراحی مدرن با چوب

ویژگی های طراحی مدرن

طراحی داخلی با استفاده از دکوراتیو

3- خطوط ساده : در طراحی دکوراسیون مدرن تأکید بر استفاده کمتر از خطوط منحنی و بیشتر از خطوط ساده افقی و عمودی است. عوامل سازه‌ای مانند بتن و ستون ها معمولا به صورت اکسپوز بکار می‌روند و از سطوح بدون تزئین آن‌ها به عنوان سطح نهایی کار استفاده می‌شود. از بتن اکسپوز نمای ساختمان در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود.

4- نور طبیعی و پنجره های ساده : در خانه های با طراحی مدرن داخلی نور طبیعی نقش مهمی را ایفا می‌کند، بنابراین بیشتر پنجره‌ها ساده و بدون تزئینات اضافه باقی می‌مانند. اگر برای طراحی داخلی رستوران  یا مغازه خود از طراحی مدرن استفاده می‌کنید باید توجه بیشتری به نورپردازی نمایید.

5- سادگی و کاربردی بودن مبلمان : مبلمان مدرن مانند طراحی دکوراسیون داخلی مدرن تأکید بر سادگی و کارایی دارند. در خانه‌هایی با طراحی مدرن داخلی، مبلمان با حداکثر سادگی و حداقل تزئینات در نظر گرفته می‌شوند، همچنین مبلمان مدرن معمولا از مواد طبیعی مانند چوب بدون رنگ، چرم طبیعی، فلزات ساخته می‌شوند. سطوح مبلمان به صورت طبیعی و ساده باقی می‌مانند.

طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ های شاد

طراحی دکوراسیون داخلی

6- پالت تک رنگ: در طراحی داخلی مدرن معمولا از یک پالت تک رنگ به عنوان بهترین رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. رنگ های اصلی معمولا مشکی، سفید و برخی از رنگ‌های اولیه مانند زرد، قرمز و آبی هستند که تکمیل کننده این پالت ها است.

تفاوت های طراحی مدرن دکوراسیون و مد روز

تفاوت طراحی مدرن دکوراسیون و مد روز

طراحی مدرن دکوراسیون با رنگ های شاد

طراحی دکوراسیون با سبک های مد روز مخصوص منطقه خاصی نیستند و معمولا در طول زمان تغییر می‌کنند. برای مثال مبلمان مد روز می‌تواند متمایز و دارای خطوط منحنی باشد در حالی که مبلمان مدرن دارای حداقل خطوط منحنی است.

طراحی دکوراسیون مد روز در ابتدای دهه 1990 پیرو سبک مینیمالیست و شامل رنگ‌های کاملا متضاد مانند مشکی و سفید می‌شد در حالی که معماری سبک مدرن براساس رنگ های خنثی طراحی می‌شود. جزئیات و طراحی های مد روز بیشتر جنبه دکوراتیو دارند در حالی که جزئیات در طراحی مدرن بایستی کاربردی باشند.

بحث اصلی در طراحی مدرن حفظ سادگی، طبیعی بودن و کارایی داشتن است. جزئیات نیز در صورتی به کار می‌روند که کارایی بیشتری به فضا بدهند، در غیر این صورت جزئیات حذف و به سمت سادگی بیشتر پیش می‌رویم.

بیشتر در مورد طراحی مدرن داخلی بدانید!

ریشه طراحی مدرن در آلمان و کشورهای اسکاندیناوی بوسیله طراحان علاقمند به سادگی و حذف تزئینات زیاد شکل گرفت.

اوج این مدل در طراحی توسط طراحان دکوراسیون در سال‌های بین 1920 تا 1950 اتفاق افتاده است. رشد گسترده این مدل از طراحی دکوراسیون داخلی نیمه اول قرن بیستم و با ایجاد انشعاباتی که پست مدرن خوانده می‌شوند، شکل گرفت.

معماران و طراحان دکوراسیون اسکاندیناوی با بکارگیری رنگ‌های براق و خنثی، فضاهای باز و پنجره های بزرگ به منظور ایجاد حداکثر نور در فضا در طراحی مدرن مدل منحصر به فرد خود را ایجاد کردند.

همچنین تمرکز آن‌ها استفاده از خطوط ساده و متریال های طبیعی به منظور ایجاد حس سادگی و راحتی در طراحی دکوراسیون بود.

باور کلیدی نهفته در طراحی داخلی مدرن آپارتمان این نکته است که کارایی در طراحی اهمیت اساسی دارد. به بیان دیگر طراحی دکوراسیون بایستی بر پایه کارایی باشد و در صورتی که جزئیات به بهبود کارایی منجر نشود بایستی حذف گردد.


0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *