سقف وافل چیست؟ ویژگی‌ها و انواع آن چیست؟

سقف وافل چیست

از سری پرسش های چالش برانگیز در ذهن افراد فعال در حوزه ساختمانی سقف وافل چیست؟ می باشد، در واقع یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی در سال های اخیر سقف وافل می‌باشد، علت محبوبیت این محصول کیفیت بسیار بالا و استحکام قابل توجه آن در برابر عوامل مخرب می‌باشد.

سقف وافل حالت کاملا مشبکی داشته و همچنین هزینه های مربوط به اجرای این روش به نسبت سایر شیوه‌های مشابه کمتر می باشد و به همین علت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

این نوع از سقف ها به صورت پیش ساخته بوده و همچنین تمامی اصول مربوط جهت استحکام این سقف در برابر زلزله و فشار مضاعف لحاظ شده است. به کمک سقف وافل صنعت ساختمان سازی با فصل جدیدی از کیفیت و استحکام آشنا شده‌اند. نحوه اجرای این سقف بسیار راحت و آسان بوده و شامل فرآیند سخت و پیچیده ای نیست.

سقف وافل چیست؟

سقف وافل در رده نمونه های مشبک و پیش ساخته قرار دارد و همچنین به صورت دال دو طرفه سقف وافل عمل می‌کند. سقف وافل تاریخچه بسیار قدیمی داشته و در بسیاری از سازه های قدیمی از این نوع سقف استفاده شده است. هزینه های مربوط به ایجاد سقف وافل در مقایسه با ساخت هزینه نهایی ایجاد سقف به کمک یوبوت و سایر تیرچه های فولادی کم هزینه‌تر است.

این سقف بر اساس اصول روز مهندسی دنیا طراحی و ساخته شده است و جهت رعایت شالوده های مهندسی وزن این سقف تا سر حد قابل توجهی کاهش پیدا کرده و همچنین این نوع از سقف های مخصوص برای پوشش مکان های با متراژ بیشتر و دهانه بزرگ تر همیشه گزینه ای ایده آل و مناسب شناخته می‌شوند.

سقف وافل برای نصب احتیاج به هیچ گونه میلگردهای تقویتی و اتصال به پایه ای نداشته و به راحتی این فرایند دنبال می‌شود. سقف وافل در رده نمونه های باکیفیت و با قیمت ایده آل بازار قرار دارد، که به همین جهت محبوبیت دوچندانی به دست آورده است.

یکی از عوامل اصلی که باعث کاهش هزینه های مربوط به سقف وافل شده، عدم به کار بردن هرگونه فوم در لایه‌های میانی می‌باشد. سقف وافل به لحاظ ظاهری نیز تفاوت بسیار زیادی با سایر نمونه های دیگر داشته و حتی علاوه بر ظاهر متفاوت از کارایی خاصی نیز برخوردار می‌باشد.

سقف وافل تجربه جدیدی را در حوزه ساختمانی به وجود آورده است.

سقف وافل یک طرفه چیست

انواع سقف وافل:

برخلاف تمامی باورهای ایجاد شده در ذهن عموم مردم سقف وافل تنها در یک مدل طراحی و تولید نمی‌شود و این محصول در انواع مختلفی طراحی و ساخته می‌شود، که هر یک به لحاظ کارایی و کیفیت متفاوت هستند. در واقع انواع نمونه های مختلف این محصول شامل سقف وافل یک طرفه و دو طرفه هستند، که میزان فروش و کارایی هر یک چشم گیر است.

  • سقف وافل یک طرفه: این نوع از سقف وافل برای سازه هایی با دهانه بیشتر از ۲ متر مناسب است و همچنین به لحاظ کیفیت کاملا مثال زدنی بوده از نظر ظاهری این سقف به صورت قالب های مستطیل شکلی است، که پس از نصب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و همچنین سقف وافل یک طرفه به میزان میلگرد کمتری احتیاج داشته و با هزینه ای ایده آل قابل اجرا می‌باشد.
  • سقف وافل دو طرفه: یکی از پرکاربردترین نمونه های سقف وافل نوع دو طرفه می‌باشد، که در اصل شکل ظاهری آن به صورت مربع بوده و برای سازه هایی با دهانه کمتر از ۲ متر مناسب است و همچنین نوع اجرا این سقف به مراتب کمتر وقت گیر است و اگر طول دهانه سازه مد نظر بیشتر از ۹ متر مربع باشد، این نوع سقف وافل در نظر گرفته می‌شود.

در دسته بندی جزئی تر شما با سقف وافل تخت و لانه زنبوری نیز مواجه می‌شوید، که به لحاظ کارایی بیشتر شناخته شده‌اند و همچنین این دو نوع سقف وافل در کنار تایل بتن اکسپوز و انواع بتن اکسپوز می توانند سازه ای ایمن و بدون نقص را برای شما عزیزان رقم بزنند.

ویژگی‌های سقف وافل کدامند؟

انواع سقف وافل به سبب ویژگی های مثبتی که برای کاربر به ارمغان می‌آورند، همیشه در لیست پرفروش ترین ها قرار داشته اند. البته تحت شرایطی شما می توانید از این ویژگی ها بهره مند شوید، که به شیوه ای اصولی و مطابق با استاندارد نصب صورت بگیرد، برخی از ویژگی های اصلی سقف وافل شامل موارد تکمیلی زیر هستند:

  1. سقف وافل باعث صرفه جویی در مصرف بتن می شود و در نهایت هزینه ای کمتر پرداخت می‌کنید.
  2. در این نوع از سقف ها از هیچ گونه تیرچه و بلوکی جهت نصب دقیق و بهتر کمک گرفته نمی‌شود.
  3. ایمنی بسیار بالا حتی در شرایط اضطراری را به کمک سقف وافل می توان تجربه کرد و همچنین در هر مکانی قابل استفاده هستند.
  4. ظاهر نهایی ایجاد شده توسط سقف وافل بی بدیل بوده و به همین جهت همیشه مورد توجه قرار می‌گیرد.
  5. سقف وافل در برابر هرگونه حادثه ای استحکام لازم را از خود نشان داده و به راحتی دچار مشکل نمی‌شود.
  6. هزینه های مربوط به ایجاد سقف را می توانید به کمک این محصول بسیار کاهش دهید.

سقف گرین وافل چیست

سقف گرین وافل چیست؟

با یک بررسی کلی به راحتی متوجه می‌شوید، که در بین تمامی سقف های وافل نوع گرین بیشتر مورد تایید جامعه مهندسی می‌باشد. جنس این نوع از سقف وافل پلاستیکی بوده و سبز رنگ می باشد و به همین علت سقف وافل سبز نامیده می‌شود.

سقف وافل سبز در رده نمونه های پیش ساخته و با نصب آسان قرار دارد، که شما درگیر هزینه‌های اضافی و مضاعف جهت نصب این سقف نمی شوید. این محصول و تایل بتنی اکپسوز در رده نمونه هایی با استحکام مثال زدنی قرار دارند.

کاربرد گسترده سقف وافل سبز ثابت شده بوده و همچنین وزن بسیار کم و طراحی کاربردی مطابق با اصول ساختمانی از ویژگی های این محصول به شمار می آید. این محصول در مکان هایی با متراژهای بالا نظیر سیلوها و همچنین محیط های کارخانه ای جهت کاهش هزینه ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر میخواهید بدانید سقف اکسپوز چیست این مقاله به شما کمک می‌کند.

سقف وافل یک طرفه چیست؟

طراحی سقف وافل یک طرفه به گونه ای صورت گرفته است، که فشار ناشی از سقف در قسمت های مختلف پخش می‌شود و همچنین تیرهای به کار رفته در سازه ساختمانی از دو جهت وارد می شوند و همین نکته کلیدی باعث افزایش استحکام می‌شود.

خم شدن سقف وافل یک طرفه در اثر فشار بالا تقریبا غیر ممکن بوده و تحت هر شرایطی این سقف مخصوص شکل ظاهری و کارایی خود را حفظ می کند. سقف وافل بهترین گزینه برای سازه هایی با دهانه کمتر از ۱۰ متر می‌باشد و همچنین شکل ظاهری این سقف وافل کاملا مرتبط با کارایی آن است.

ابعاد سقف وافل استاندارد ۲۰۰ در ۶۰ و ارتفاع ۲۵ سانتی متری می‌باشد و خود این قالب به تنهایی بسیار از مسائل حیاتی مربوط به فشار در سازه را کنترل می‌کند، تایل بتنی اکسپوز و سقف وافل یک طرفه دو محصول مکمل یکدیگر هستند، که ضامن ایجاد استحکام بیشتر در سازه می‌باشند. سقف وافل یک طرفه بارها توسط کارشناسان و منتقدان در حوزه مهندسی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است و همیشه جز بهترین ها شناخته شده است.

اگر خواستار امنیت بیشتر و ایجاد استحکام با هزینه هایی کمتر هستید، سقف وافل یک طرفه را انتخاب کنید.