بام باغ (Roof garden)

استفاده از فضای بام‌ها برای ساکنین هر ساختمانی می‌تواند یک مزیت به حساب بیاید. کاربری پشت بام بر اساس این که کاربری ساختمان چه باشد می‌تواند متغیر باشد. کاربری در یک فضای مسکونی می‌تواند به عنوان یک خلوتگاه یا محلی برای استراحت و یا وقت گذرانی‌های خانوادگی و دوستانه باشد و یا کاربری‌هایی مانند رستوران که در برج‌های تجاری مرسوم است. اما به طور کلی این فضاها شرایط ویژه مشابهی دارند که طراح را ملزم به رعایت استانداردهای خاص فضای باز می‌کند.

روف گاردن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

روف گاردن چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

روف گاردن یا بام باغ به فضای سبز بر روی بام گفته می‌شود. ایجاد فضای سبز بر روی بام در زندگی مدرن امروز که امکان استفاده از فضای سبز یک نیاز اساسی است بسیار مورد توجه قرار گرفته است. دسترسی سریع و آسان به فضای سبز خصوصی در آپارتمان‌های شهری یک ویژگی محسوب می‌شود.

روف گاردن می‌تواند از اجزا مختلفی تشکیل شده باشد که بر اساس طرح و خواسته ما از بام باغ این اجزا می‌تواند شامل آلاچیق، پرگولا، استخر، جکوزی، آب‌نما و انواع گیاهان و درختان باشد. علاوه بر استفاده از فضای روف گاردن با توجه به لایه‌های مختلفی که در اجرای آن بر روی بام ایجاد می‌شود در ایجاد عایق حرارتی برای طبقات آخر بسیار مفید است.

روف گاردن یا بام سبز دارای مزایای اکولوژیک نیز می‌باشد که به دلیل بالا بردن سطح فضای سبز در شهرها از سوی برخی شهرداری‌ها شامل برخی طرح‌های تشویقی برای سازندگان می‌شود.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن در صورتی که از مراحل اولیه طراحی ساختمان و با در نظر گرفتن وزن مرده‌ای که به ساختمان اضافه می‌کند، جانمای تاسیسات، نیازهای اساسی در بام سبز می‌تواند در کاملترین شکل خود انجام شود.

در طراحی روف گاردن توجه به تاسیسات الکتریکی و مکانیکی، ایزولاسیون سقف از جهت ریشه، رطوبت و ضربه، زهکش‌ها، دسترسی‌ها و ایمنی الزامی است. برای آن که یک روف گاردن زیبا، کاربردی و امن داشته باشیم یک طرح از پیش محاسبه شده دارای بیشترین اهمیت است.

طراحی روف گاردن یا بام سبز مانند انواع دیگر شاخه‌های طراحی مانند طراحی و دکوراسیون داخلی، طراحی نما، محوطه سازی و طراحی فضای باز نیازمند آگاهی از جزئیات اجرایی، تجربه اجرا و شناخت مناسب از متریال‌های مورد استفاده است. طراحی روف گاردن اگر چه شباهت‌های زیادی به طراحی محوطه‌های باز دارد اما در جزئیات مانند عایق‌های رطوبتی، لایه‌های نگه دارنده ریشه، دیواره‌های کناری جان پناه و روش‌های کف‌سازی کاملا متفاوت است. طراحی روف گاردن در هر مرحله‌ای از اجرای ساختمان و حتی پس از اتمام پروژه و سکونت ساکنین نیز امکان‌پذیر است.

اصول مهم در طراحی بام باغ (روف گاردن)

در طراحی بام باغ اصولی همانند اصول محوطه سازی رعایت می‌شود. بعلاوه عایق کاری بام بایستی با استانداردهای بسیار بالا انجام شود. در طراحی و اجرای بام باغ به طور خلاصه به موارد زیر باید دقت فراوان داشت:

 • انتخاب خاک مناسب
 • انتخاب گیاه مناسب
 • انتخاب مصالح مناسب
 • تقسیم وزن
 • زهکشی بستر خاک
 • فیلترینگ
 • ایزولاسیون
 • نگهداری
 • امنیت
 • استفاده راحت
 • سرمایش و گرمایش
 • کنترل بارش
 • امکان استفاده 4 فصل

مراحل طراحی روف گاردن

مراحل طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن در شش مرحله، شامل مراحل زیر است:

 1. بازدید
 2. برداشت
 3. تطابق نیازها
 4. طراحی و تهیه نقشه های 3D، 2D
 5. نهایی کردن طرح
 6. تهیه نقشه های اجرایی

طراحی روف گاردن برای ساختمان های قدیمی‌تر شامل بررسی سازه و محاسبه حداکثر میزان باری است که می‌توان به آن اضافه کرد، نیز می‌شود.

اجرای روف گاردن

اجرای بام سبز بهتر است عینا مطابق با نقشه‌های اجرایی معماری انجام شود. محاسبات شیب بندی‌ها، زهکش‌ها و بارهای روی سقف که در مرحله طراحی به صورت کاملا دقیق به آن‌ها پرداخته می‌شود در مرحله اجرا نیازمند بازنگری و توجه به جزئیات است. اجرای روف گاردن در صورتی که به صورت مرحله به مرحله و استاندارد انجام شود در نهایت با سرعت و کیفیت مناسبی انجام می‌گیرد. در مرحله اجرای روف گاردن نکات حساسی وجود دارد که نیازمند توجه مضاعف است. اجرای لایه‌های ایزولاسیون رطوبتی و نگهدارنده ریشه بسیار حائز اهمیت است که در مراحل اتصال ستون‌ها و سایر المان‌های روف گاردن به کف باید از لایه های عایق رطوبتی حفاظت نمود.

در مراحل مختلف اجرای روف گاردن از مرحله پیاده سازی شماتیک و جانمایی طرح تا تحویل نهایی پروژه نظارت معماری نقش کنترل کننده نهایی را ایفا می‌کند. کاشت درخت و گیاهان بر روی بام علاوه بر مسائل مرتبط با طراحی و معماری می‌بایست با تایید و نظارت کارشناسان باغبانی انجام شود.

قیمت روف گاردن

طراحی و اجرای باغ بام نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. در صورتی که این کار به شکل اصولی انجام نشود نه تنها ماندگاری ندارد بلکه هزینه‌های گزافی هم به جا می‌گذارد.

یکی از مهمترین مسایل برای کسانی که قصد اجرای باغ بام را دارند هزینه آن است. ما تمام مواردی که در هزینه اجرای باغ بام تاثیر دارند را بررسی می‌کنیم و طبق سلیقه کارفرما و متریال هایی که انتخاب می‌شود هزینه نهایی را اعلام می‌کنیم.

طراحی و اجرای روف گاردن (باغ بام) به صورت تخصصی توسط شرکت بینا انجام می‌شود. برای مشاوره و برآورد قیمت با شماره 02122365642 تماس بگیرید.

برخی پروژه های انجام شده توسط بینا در زمینه روف گاردن را می‌توانید مشاهده کنید.


0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.