پارکت چوبی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پارکت چوبی

از دیرباز محصولات و مصنوعات چوبی در سراسر جهان علاقمندان بسیاری داشته است. امروزه در صنعت مبلمان و دکوراسیون داخلی از یک سو شاهد علاقه‌مندی و اشتیاق بسیار مردم نسبت به محصولات چوبی هستیم و از سوی دیگر پیشرفت‌های سریع و فراوان تکنولوژیک در این صنعت بر قدرت آن در بازار افزوده است.
زمانی که از طراحی داخلی سخن به میان می‌آید، انتخاب‌های مختلفی پیش روی ماست ولی بدون تردید می‌توان ادعا کرد که استفاده از چوب طبیعی، در هر صورت گرمی و جذابیتی خاص به فضای مورد نظر می‌بخشد و آن را با غنایی خاص پر می‌کند. چوب چه در کفپوش ساختمان، چه دیوارپوش و نما و چه در لوازم منزل حس و حال کلی فضا را گرم‌تر می‌کند و در زندگی پر همهمه‌ی امروز، فضایی آرامش بخش را برای ساکنین آن محیط فراهم می‌آورد.
در این میان یکی از محصولات چوبی که به دلیل زیبایی، دوام، مقاومت‌های مکانیکی و ویژگی‌هایی همچون مقاومت بسیار در برابر هدایت گرمایی، هدایت صوتی، هدایت الکتریکی در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی مورد توجه بسیاری از مردم قرار دارد، کف پوش چوبی یا پارکت چوبی است که پارکت چوبی ترمووود یکی از بهترین انواع پارکت می‌باشد.

پارکت چیست؟

پارکت چیست

پارکت نامی است ریشه در واژه فرانسوی پارکتیر دارد و به لحاظ تاریخی به سال 1693 باز می‌گردد، زمانی که معمار سوئدی Damiel Cronstrom در طراحی کاخ ورسای فرانسه در زمان زمامداری لویی شانزدهم از آن استفاده کرد.
پارکت طبیعی، پدیده‌ای است که به دلیل خصوصیات منحصر به فردش، تاکنون هیچ کف پوشی نتوانسته است جایگزین آن شود. از گرمی و شکوه پارکت های نصب شده در کاخ‌های کلاسیک گرفته تا حال و هوای تماما مدرن ویلاها و برج‌های پوشیده با پارکت و حتی کف پوش منحصر به فرد سالن معروف بسکتبال لیگ آمریکا (NBA)، بوستون سلتیک از پتانسیل انکارناپذیر این محصول در انواع سبک‌های معماری داخلی حکایت دارد. در کشور ما نیز استفاده از پارکت چوبی ایرانی در ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری از دیرباز رایج بوده و امروزه نیز شاهد محبوبیت این کف پوش در گونه‌های متفاوت دکوراسیون داخلی هستیم.

پارکت چوبی چیست؟

پارکت چوبی چیست

می‌توان گفت پارکت یا فرش چوبی عبارت است از قطعاتی از چوب با ابعاد مشخص که عمدتا بوسیله‌ی چسب و بعضا به روش میخ در کف ساختمان ها نصب می‌شود. با وجود پیدایش محصولات و مصنوعات متنوعی که در چند سال اخیر برای پوشش کف ساختمان ها بکار برده می شود، استفاده از چوب کماکان به طور برجسته‌ای وجه تمایز خود را حفظ نموده است. چوب را در درجه‌ی حرارت و رطوبت خاص به قطعات از پیش طراحی شده تقسیم کرده و پس از تبدیل آن به پارکت و نصب آن روی کف، با لعاب و لاک مخصوص پوشش می‌دهند. این لاک مخصوص علاوه بر این که پارکت را جلا و جلوه می‌دهد مانع از هر نوع تاثیرپذیری در مقابل رطوبت، ریختن جوهر، اسیدها و سایر مواد شیمیایی و حتی آتش بر روی پارکت می‌شود.

علاوه بر محسنات فوق، پارکت عایق حرارت و برودت بوده و به آسانی قابل تمیز شدن است. همین امتیازات و خصایص منحصر به فرد است که اکثر طراحان بزرگ و دکوراتورهای با سلیقه، زیباترین پوشش برای کف ساختمان ها و اتاق ها و موسسات را، نصب پارکت می‌دانند که علاوه بر زیبایی از هر حیث محکم و با دوام است. امروزه در کشورهای پیشرفته جهان مصرف پارکت عمومیت یافته و در ایران نیز علاوه بر ساختمان‌های مجلل و بسیار مدرن، در ساختمان‌ها و آپارتمان سازی‌ها موارد استفاده فراوان دارد.

ویژگی های پارکت چوبی

ویژگی های پارکت چوبی

به طور کلی ویژگی ها و دلایلی که باعث اقبال عمومی نسبت به این محصول در دکوراسیون داخلی را می‌توان موارد زیر دانست:
زیبایی و هارمونی منحصر به فرد: طراوت طبیعی پارکت با هر نوع طراحی دکوراتیو در فضای داخلی بنا، هماهنگ و نقش‌پذیر است. پارکت با گرمایی ملایم، گویی همه اجزای خانه را به هم وصل می‌کند و شما هیچ گسستگی را در هیچ جا احساس نمی‌کنید.

وزن پایین، کارایی بالا

سبکی این کف پوش در مقایسه با سنگ و سرامیک، نکته قابل توجهی است که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. استفاده از پارکت چوبی کف ساختمان بار سنگینی را از اجزاء باربر ساختمان کم می‌کند و روشن است که این سبکی تا چه حد در موارد احتمالی ناخوشایند مانند زلزله، نجات‌بخش و مهم است.

بی صدا بودن

پارکت چوبی عایق صدا تا حد بالایی نسبت به صدا عایق است. هنگام راه رفتن بر پارکت چوبی بر خلاف لمینیت و سایر کف پوش های مصنوعی محال است صدایی بشنوید. علاوه بر آرامشی که فرد از لمس کف پوش در زیر پای خود حس می‌کند، پارکت در فراهم آوردن آرامش ساکنین خانه نقش دارد.

ایمنی، استقرار و استحکام

ایمنی و استحکام پارکت چوبی

اهمیت ایمنی و غیر لغزندگی پارکت زمانی آشکار می‌شود که آن را با سرامیک و خطرات سر خوردن‌های رایج بچه‌ها و بزرگسالان بر روی سرامیک بخصوص مواقعی که کف پا اندکی خیس باشد، مقایسه کنید. بی‌حرکتی مطلق از خصیصه‌های اصلی پارکتی چوبی است که درست و اصولی نصب شده باشد.

بهداشت و سلامتی

پارکت به عنوان سالم‌ترین کف پوش جهان از نظر سلامت و بهداشت و پاکیزگی شناخته می‌شود. در مقایسه پارکت با موکت طبق آمار منتشر شده توسط موسسات شست و شوی فرش و موکت در ایالات متحده، بیش از یک سوم وزن موکت را گرد و خاک و غبار ته‌نشین شده در لا به لای پرز و تار و پود آن تشکیل می‌دهد. پارکت که پدیدار شدن کمترین نشانه خاک و غبار بلافاصله بر روی سطح آن کاملا آشکار و عیان است، به راحتی نظافت می‌شود و محیطی پاکیزه و سالم را برای ساکنین خانه فراهم می‌کند.

عمر بالا و صرفه‌ی اقتصادی

پارکت را باید به عنوان کالایی سرمایه‌ای تلقی کرد و نه مصرفی، زیرا این کف پوش همیشه ارزش مالی خود را حفظ می‌کند و موقع فروش ملک به مراتب بیش از بهای خود ایجاد ارزش افزوده می‌کند. عمر پارکت را عموما می‌توان 40 سال برآورد کرد که گاهی از عمر خود ساختمان هم بیشتر است و این باعث می‌شود که پس از چندین بار ساب و لاک به تازگی و طراوت روز اول خود بازگردد. علاوه بر این پارکت چوبی قیمت بسیار مناسبی دارد.