اصول طراحی نمای رومی ساده و شیک ( ایده های مختلف نمای رومی ایرانی و لاکچری )

نمای کلاسیک

وقتی به یک ساختمان نگاه می‌کنید، نخستین قسمتی که توجه شما را جلب می‌کند، نمای سلاختمان است. این مورد به تنهایی نشان‌دهنده اهمیت توجه به نمای ساختمان و استفاده از یک نمای خوب و متناسب است. نما‌های استفاده شده برای ساختمان‌ها تنوع بسیار زیادی داشته و هر یک از آن‌ها در موقعیت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در سال‌های اخیر نمای رومی محبوبیت زیادی پیدا کرده و بسیاری از ساختمان‌هایی که  اخیرا ساخته شده‌اند، دارای نمای رومی هستند. نمای رومی یک نوع نمای خاص است که از معماری کلاسیک یونان و روم الهام گرفته شده است. به تدریج با ورود این سبک نما به معماری ایرانی المان‌هایی از ایران باستان هم با آن ترکیب شده و در نتیجه نمای رومی که امروزه شاهد استفاده از آن هستیم به وجود آمد.

در مجموع نمای رومی را می‌توان یک سبک کلاسیک دانست که استفاده از سنگ‌ها و طرح‌های زیبا برای اجرا آن سبب شده تا عموم مردم از این نما به عنوان یک نمای لوکس و مرفه یاد کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص طراحی نمای رومی کسب کرده و با کاربرد‌های آن بیشتر آشنا شوید.

ویژگی های نمای رومی

هر نما رومی کلاسیک چند ویژگی منحصر به فردی دارد که نشان دهنده‌ی این نوع نما است. ستون های تزئینی بلند با سر ستون یکی از ویژگی ها و زیبایی های این نوع نما می باشد. استفاده از سنگ های تراورتن، مرمر، گرانیت نیز از دیگر ویژگی هایی است که در بین انواع نماهای رومی مشترک است.

استفاده از اشکال مختلف هندسی که به صورت برجسته بر روی بخش های مختلف نما نمایان میباشد نیز یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع نما می‌باشد.

انواع نمای رومی جدید

سنگ نمای رومی به دلیل زیبایی و مقاومت بالایی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در خصوص طراحی نما رومی ساختمان باید بدانید که اجرای این نما در مقایسه با دیگر نما‌های ساختمان پیچیدگی بیشتری داشته و برای اجرای صحیح باید استاندارد‌های موجود در این زمینه را رعایت کنید.

به طور کلی سنگ‌های استفاده شده برای این مدل نما، تنوع بسیار زیادی داشته و از ان جمله می‌توان به سنگ مرمر، گرانیت و. . اشاره کرد. امروزه برای اجرای نمای رومی به جای سنگ طبیعی از سیمان سفید استفاده می‌شود که این مورد خود بر روی کاهش قیمت این نما مؤثر بوده است.

تنوع سنگ استفاده شده برای اجرای این نما سبب شده تا امروزه در زمینه معماری و طراحی نما شاهد انواع مختلفی از نمای رومی باشیم. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص انواع نمای رومی می‌پردازیم.

طراحی نمای رومی ساختمان

— نمای رومی ساده و شیک

این نوع نما بیشتر برای ساختمان‌های زیبا و مدرن استفاده می‌شود. نتیجه کار ساده و در عین حال بسیار شیک است. از سنگ نمای رومی ساده بیشتر برای ساختمان‌های اداری استفاده می‌شود.

— نمای رومی با سنگ سفید 

برای این نوع نما از سنگ‌هایی به رنگ سفید، استخوانی و کرمی استفاده می‌شود. به منظور حفظ هارمونی در این نما از سیمان سفید هم استفاده شده که یک ظاهر یکدست و زیبا به کار می‌بخشد.

— نما رومی جدید

از دیگر انواع نمای رومی هم می‌توان به نمای رومی برای انواع ساختمان اشاره کرد که در برخی موارد برای نمای قسمت درب ورودی هم استفاده می‌شود. سنگ نمای رومی برای ساختمان دو طبقه، ساختمان سه طبقه و سنگ نمای رومی جدید از دیگر انواع آن هستند. نمای رومی در ساختمان یکی از انواع جدید نما می باشد که این روزها مورد استقبال افراد قرار می گیرد. این نوع نما برای طراحی خانه دوبلکس یا دو طبقه بسیار پرکاربرد می باشد.

— نما رومی ساده ویلایی

در این نوع از انواع نمای رومی از سنگ‌های طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود که یه ترکیب جذابی را به وجود می‌اورد. این نوع را می‌توان یک تلفیق زیبا از طرح کلاسیک و مدرن دانست که ظاهر خاصی دارد.

موارد استفاده از نمای رومی ساختمان

اصول طراحی نمای رومی

بیشترین کاربرد نمای رومی برای طراحی بیرون ساختمان است که میتوانید ایده های نمای ساختمان دو طبقه به سبک رومی را در مقاله ای دیگر ببینید. جالب است بدانید موضوعی که سبب کاربرد زیاد نمای رومی برای زیبا‌سازی نمای بیرونی ساختمان شده است، مصالح به کار رفته در آن نمی‌باشد بلکه المان‌ها و اشکال هندسی است که در این نما مورد استفاده قرار می‌گیرد و توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

اشکال هندسی در نمای رومی با نظم خاصی در تعامل با یکدیگر قرار دارند و در مجموع یک نمای بسیار با شکوه را به وجود می‌اورند. یکی از بارزترین ویژگی‌های طراحی نمای رومی بیرونی ساختمان ستون‌های کوتاه و منحنی است که در این نما به کار ‌می‌روند. سر ستون‌های با شکوه و مجلل از دیگر ویژگی‌های بارز است که توجه زیادی را به خود جلب می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های نمای رومی در مواردی است که قرینه بودن اهمیت دارد زیرا نمای رومی به صورت کاملاً قرینه اجرا می‌شود. در این نما از نقش‌های برجسته و قوس در قسمت‌هایی نظیر درب و پنجره استفاده می‌شود.

مصالح استفاده شده برای اجرا نمای رومی دارای رنگ روشن هستند، که این روشن بودن رنگ نما سبب می‌شود تا در پایان جلوه و شکوه بسیار زیادی به ساختمان ببخشد. به طور کلی نمای رومی را می‌توان از محدود نما‌هایی دانست که برای اجرای آن از اشکال هندسی به سبکی هنرمندانه استفاده می‌شود.

طراحی نمای رومی بیرونی ساختمان

از دیگر موارد کاربرد نمای رومی می‌توان به موقعیت‌هایی اشاره کرد که مقاوم بودن نمای مورد نظر است، زیرا در نمای رومی از مصالح بسیار سخت و محکم استفاده می‌شود که در مقایسه با نمای آجر مقاومت بسیار بیشتری دارد.

این نما در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی مقاومت نسبتاً بالایی از خود نشان می‌دهد و در دسترس بودن آن هم سبب محبوبیت بیشتر این نما شده است. ناگفته نماند که ستون‌ها را می‌توان یکی از اصلی‌ترین اجزای نمای رومی دانست که به صورت پیش ساخته در دسترس هستند، در نتیجه اگر از شخصی با تجربه استفاده کنید، اجرای نمای رومی نیاز به زمان زیادی نخواهد داشت.

حتما بخوانید: طراحی رستوران

اصول طراحی نمای رومی

طراحی نما رومی ساختمان

برای اجرای صحیح طراحی نما رومی ساختمان بهتر است به اصول و استاندارد‌های موجود در این زمنیه توجه کرده تا با مشکل مواجه نشوید. یکی از این اصول، توجه به قوانین و ضوابطی است که از طرف شهرداری تعیین می‌شود.

در این خصوص لازم به توضیح است که استفاده بی‌رویه از نمای رومی در برخی از شهر‌ها سبب ممنوعیت استفاده از این نما شده و در برخی شهر‌ها هم تنها با رعایت قوانین خاصی مجاز به استفاده از این نما هستید. با این وجود شهر‌هایی هم هستند که در آن‌ها می‌توان بدون مشکل از نمای رومی استفاده کرد.

به همین دلیل قبل از اقدام به اجرای این نما بهتر است از ضوابط شهرداری شهر مورد نظر در خصوص نحوه اجرای سبک رومی آگاهی پیدا کنید. یکی دیگر از اصول، توجه به سبک و نوع ساختمان‌هایی است که در کنار ساختمان مورد نظر شما قرار دارند.

به عنوان مثال اگر ساختمان‌های اطراف دارای نما‌های مدرن و لوکس هستند، بهتر است در اجرای نمای رومی از ستون‌های بلند استفاده کنید تا نما فاخرتر به نظر برسد. از دیگر اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک باید به نوع و کاربری ساختمان اشاره کرد. به این معنا که المان‌های مناسب برای یک ساختمان فرهنگی و اداری با المان‌های نمای رومی که مناسب برای یک ساختمان مسکونی هستند، تفاوت دارد.

اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک

رعایت تقارن هم از جمله قوانین طراحی این نما محسوب می‌شود. بهتر است برای ساختمان‌های کوچک از نمای رومی استفاده نشود، موردی که امروزه به آن توجه نمی‌شود و شاهد استفاده از نمای رومی برای ساختمان‌های کوچک هستیم!

توجه به رنگ‌بندی هم از اصول محسوب می‌شود. برای این نما باید از رنگ‌های قهوه‌ای روشن، کرم روشن و سفید استفاده کرد. در مورد اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک توجه داشته باشید که از نور پردازی غافل نشوید. استفاده درست و اصولی از نور پردازی به زیبایی نمای رومی می‌افزاید.

حتما بخوانید: دکوراسیون مینیمال

متریال مورد استفاده در نمای رومی

طراحی نمای رومی بر پایه ستون استوار است و استفاده درست از ستون سبب شکوه بیشتر نما می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین متریال برای طراحی این نما ساختمان استفاده از ستون‌هایی است که با ایجاد نقش برجسته بر روی آن‌ها می‌توان به زیبایی هر چه بیشتر نما کمک کرد.

بیشترین متریال استفاده شده در این نما سنگ‌های طبیعی و مصنوعی هستند. بسیاری از المان‌ها نمای رومی به صورت پیش ساخته موجود است، متریال به کار رفته شده در این نما در دسترس هستند و برای تهیه آن‌ها جای هیچ نگرانی نیست. در مجموع اجزای تشکیل‌دهنده نمای رومی باید با یکدیگر تناسب داشته باشند و نمای ساختمان شبیه به معماری رومی شود.

در اجرای نمای رومی قسمت ورودی از اهمیت بیشتری برخوردار است و دارای جلوه ویژه‌ای می‌باشد. در این نما از بتن اکسپوز هم استفاده می‌شود. بتن اکسپوز به پیش ساخته‌های بتنی اطلاق می‌شود که در ابعاد و طرح‌های متفاوت طراحی شده و کاربرد‌های زیادی دارند. به طور کلی این پیش سازه‌ها به اجرای نمای رومی سرعت می‌بخشند. برای اجرا و یا دیدن نمونه های بیشتر بتن اکسپوز و اطلاع از قیمت بتن اکسپوز به صفحات دیگر ما مراجعه نمایید.

اصول طراحی نمای رومی و کلاسیک

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در خصوص طراحی نما رومی پرداختیم. دانستید که نمای رومی یک نمای کلاسیک است که از معماری روم و یونان باستان گرفته شده و امروزه در ایران با المان‌های سنتی معماری ایران هم ترکیب شده است.

زیبایی و شکوه این نما به محبوبیت هر چه بیشتر آن کمک کرده و شاهد استفاده روز افزون از این نما هستیم. برای اجرای اصولی این مدل نما بهتر است به استاندارد‌هایی که در این زمینه وجود دارد توجه کرده و بر اساس این استاندارد‌ها نمای رومی را اجرا کنید.

متریال استفاده شده این نما در مقابل تغییرات آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی داشته و در مجموع نسبت به دیگر نما‌های موجود طول عمر بیشتری دارد.


0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *